Co musisz wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży?

Chociaż wszystkie trymestry ciąży są znaczące, istotną rolę odgrywają przede wszystkim pierwsze tygodnie. Warto, więc poznać ważne informacje związane z tym okresem, by uniknąć uciążliwych dolegliwości oraz zapewnić zarodkowi prawidłowy rozwój.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr trwa 12 tygodni. To okres intensywnych zmian zachodzących w organizmie, dlatego kobieta spodziewająca się dziecka powinna szczególnie o siebie zadbać.

Trymestr

Pierwszy trymestr rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniej miesiączki, na co wskazuje kalendarz ciąży to z tzw. reguły Neagelego, na podstawie, której wyznacza się orientacyjny termin porodu. Oznacza to, że ciąża liczona jest zanim kobieta faktycznie dowie się, że doszło do zagnieżdżenia zarodka. W pierwszym trymestrze pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Pierwszy trymestr ciąży kojarzony jest z najbardziej uciążliwymi dolegliwościami. Wynika to z zachodzących w kobiecym organizmie intensywnych zawirowań hormonalnych. W efekcie mogą pojawiać się nudności i wymioty, zawroty głowy. Kobieta staje się senna i odczuwa ciągłe zmęczenie. Możliwe są ponadto huśtawki nastrojów – od euforii po smutek i przygnębienie.

W pierwszym trymestrze pojawiają się zalążki wszystkich narządów

Chociaż proces kształtowania się narządów płodu jest rozciągnięty w czasie, w pierwszym trymestrze dochodzi do powstawania zalążków wszystkich organów. Około szóstego tygodnia zarodek składa się z głowy, tułowia oraz ogonka, natomiast tydzień później widoczny staje się zarys twarzy  pojawiają się zaczątki nosa, oczu i ust. Na tym etapie dochodzi do ciągłego rozwoju mózgu, zaś około 9 tygodnia ciąży zaczynają się pojawiać narządy rozrodcze, choć płci jeszcze nie można poznać. Są to bardzo ważne kwestie, które w znaczący sposób wpływają na nasze samopoczucie, wobec czego nie można o nich zapominać ani przez moment. Osoby poszukującego mądrego wyjścia z sytuacji powinni wziąć pod uwagę kilka wariantów, które w znaczący sposób pozwolą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi okres czasu. Wiele cennych wskazówek znajdziemy na stronach internetowych, na których to dana tematyka jest realizowana.

Dodaj komentarz