Co musimy wiedzieć sprzedając dzieło sztuki?

Aukcje dzieł sztuki, to doskonałym sposób na zdobycie pieniędzy, o ile oczywiście posiadamy przedmioty, które mogą być atrakcyjne dla inwestorów oraz kolekcjonerów.

Jak obraz trafia na aukcje?

Oczywiście jeśli chodzi o aukcje dzieł sztuki, to najkorzystniej jest skorzystać z usług, jakie oferuje dom aukcyjny. Ten pozwoli nam uniknąć wszelkich niezrozumiałych definicji oraz umów, które są integralnie związane z tego typu operacjami. Dom aukcyjny nie tylko załatwia za nas wszystkie formalności, ale załatwi wszystkie przygotowania. Te mogą zaś trwać nawet kilka miesięcy. Domy aukcyjne potrzebują czasu, aby sfotografować obiekty, które zostały dopuszczone do aukcji, a także wykonać wszelkie niezbędne ekspertyzy i zgromadzić dokumenty, które potwierdzą ponad wszelką wątpliwość, autentyczność dzieł sztuki. Ostatecznie dom aukcyjny przygotuje nasz obiekt do katalogów, które muszą być zrobione i co najważniejsze wydrukowane przed aukcją.

Po przygotowaniu prezentacji, która wprowadzi licytujących w temat licytowanego przedmiotu, ten może właściwie trafić już na aukcje. Jednak jeśli to pojedyncza sztuka, a nie część jakiejś kolekcji, to musimy się liczyć z tym, że będzie on czekał, aż trafi się aukcja, która tematycznie pozwala operatorom „zmieścić” dany przedmiot w samej aukcji. Statystycznie całość przedsięwzięcia może trwać nawet do pół roku. Czasami możemy też otrzymać propozycje sprzedaży danego przedmiotu poza aukcją. Dzieje się tak wtedy, kiedy znajduję się indywidualny nabywca, który szuka tego typu przedmiotów do swojej kolekcji. W takiej sytuacji kwestią jest tylko cena, która może zostać zaproponowana i jeśli będzie dla nas satysfakcjonująca, to jesteśmy w stanie sprzedać ten przedmiot poza aukcją.

Formalności

Osobną sprawą są oczywiście formalności i opłaty. Dom aukcyjny pobiera procent od sprzedaży obiektu. Zależny jest on od pozycji danego twórcy i rangi jego dzieła. Na aukcjach młodej sztuki prowizja od wystawiającego może osiągnąć nawet 50 procent od sprzedaży na korzyść przedsiębiorstwa. Jeśli w naszym posiadaniu jest wybitne dzieło sztuki to możemy negocjować oczywiście lepszą prowizję z naszego punktu widzenia.

Dowiedz się więcej na: https://desa.pl

Dodaj komentarz