Co warto wiedzieć o dachówkach?

Dachówki ceramiczne to najczęściej wykonywany materiał na tradycyjne pokrycie dachów. Jest to materiał używany na pokrycia dachów od bardzo dawna.

Z czego produkowane są dachówki?

Dachówka to materiał, który powstaje z gliny i różnego rodzaju dodatków uszlachetniających. Masę wyrabia się, a następnie formuje w specjalnych kształtkach. Uformowane dachówki trafiają do pieca, gdzie wypala się je w bardzo wysokiej temperaturze. Kolor dachówek może być bardzo różny. Na etapie wyrabiania masy glinianej mogą bowiem zostać dodane różne pigmenty. Kolorowe dachówki występują pod nazwą angobowanych. Po wypaleniu dachówki można pokryć glazurą. Dzięki glazurowaniu można otrzymać dachówki w znacznie większej ilości kolorów niż ma to miejsce w przypadku dachówek angobowanych. Na rynku dostępne są nie tylko dachówki ceramiczne, ale także cementowe. Do ich produkcji używany jest cement, piasek i woda. Również ten rodzaj dachówek dostępny jest w wielu kolorach.

Typy dachówek

Na rynku dostępne są różne rodzaje dachówek. Do wyboru klienci mają:

dachówki holenderki. W poprzecznym przekroju dachówki te mają kształt litery S. Bardzo często nazywane s więc esówkami;

karpiówki. Wyróżniają się, że mają wyprofilowany nosek, czyli dolną część. Nosek w dachówce karpiówce może być prosty, ostry albo owalny. Karpiówki można układać w łuskę lub w koronkę;

mnich-mniszka. Są to dachówki, które mają kształt korytka. Są długie i składają się z górnego mnicha i dolnej mniszki. Pokrycie dachu z tych dachówek jest bardzo ciężkie, a jego ułożenie jest bardzo czasochłonne.

Do każdego rodzaju dachówek producenci produkują także różnego rodzaju kształtki oraz dodatkowe akcesoria. W efekcie dachówki zarówno ceramiczne, jak i cementowe mogą być wykorzystane do wykonania pokrycia dachów, które mają skomplikowaną konstrukcję. Dachówki ceramiczne i cementowe nadają się także do mansardowych dachów. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym przez producentów tradycyjnych dachówek, doskonale wyglądają one również na dachach nowoczesnych budynków.

Dodaj komentarz