Co wpływa na wysokość składki AC?

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu wykupuje wielu posiadaczy zmechanizowanych pojazdów. Zapewnia nam ono ochronę w przypadku kiedy samochód ulegnie uszkodzeniu z naszej winy czy też zostanie skradziony. Niestety jak każde ubezpieczenie, także te wiążę się z zapłatą składki. Co wpływa na jej wysokość i dlaczego nie płacimy wszyscy tyle samo?

Wartość i wiek pojazdu

Wysokość składki autocasco wyliczana jest jako procent wartości pojazdu. W praktyce oznacza to, że im samochód jest bardziej wartościowy, tym wyższą składkę przyjdzie nam zapłacić. Wynika to z prostego faktu. Droższy samochód oznacza dużo wyższe odszkodowanie. Dlatego ubezpieczyciel musi się zabezpieczyć na taką ewentualność, pobierając od nas wyższą składkę. Niekiedy, jeśli samochód, który posiadamy, jest wyjątkowo ekskluzywny, to ubezpieczyciel może nam nawet odmówić ubezpieczenia pojazdy. Czyni tak w obawie przed ewentualną koniecznością wypłaty gigantycznego odszkodowania. Ważny jest też wiek pojazdu. Im jest on starszy, tym jego wartość jest niższa. Oznacza to też automatycznie niższą składkę ubezpieczenia. Najczęściej firmy stosują specjalnie przedziały ze względu na wiek. Mamy więc samochody od 8-15 lat czy od 1-8 lat.

Marka i miejsce parkowania

Marka i model samochodu to jeden z kluczowych kryteriów niezbędnych do wyliczenia składki AC. Ubezpieczyciel przede wszystkim porównuje ceny poszczególnych napraw oraz części danego samochodu, a także analizuje jego obecność w statystykach wypadkowych. Ponieważ AC ma nas chronić także w przypadku kradzieży pojazdu, to towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę to, jak zabezpieczamy swój samochód. Jeśli jest to indywidualny garaż umiejscowiony przy domu, to ryzyko kradzieży lub uszkodzenia auta jest niewielkie. Opcją, która pozytywnie wpłynie na wysokość składki, jest też zbiorowy parking podziemny na osiedlu. Najbardziej zagrożone kradzieżą oraz wandalizmem są auta zaparkowane na parkingach niestrzeżonych czy po prostu przy ulicach. Jeśli zależy nam na obniżeniu składki, dobrym pomysłem jest założenie alarmu w samochodzie.

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Dodaj komentarz