Farba do wnętrz – samodzielne mieszanie czy sprawdzony producent?

W plan remontu wchodzi zwykle zmiana koloru ścian. Wybór farby ogranicza się nie tylko do decyzji, czy ma to być farba akrylowa, czy lateksowa. Wybór dotyczy również farb gotowych oraz pigmentów, które należy zmieszać z białą emulsją. Decydując się na jedno z tych rozwiązań, warto dokładnie przemyśleć kwestię plusów i minusów. Pigmenty to nie zawsze oszczędność, a farby od producenta mogą niekiedy być o niebo wygodniejsze. Jak prezentują się zalety i wady obu tych opcji?

Pigment mieszany z białą farbą

To zdecydowanie tańsza opcja, pozwala także na uzyskanie dokładnie takiego koloru, o jaki nam chodzi. Jak się to robi? Wystarczy kupić pigment – nie każdy producent farb je oferuje, jednak są dość powszechnie dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Drugim potrzebnym składnikiem jest najzwyklejsza, biała farba. Warto jednak pamiętać, że to od jej jakości zależy jakość uzyskanej mieszanki, jej trwałość i wygląd na ścianie. Do białej emulsji dolewamy powoli pigmentu, dokładnie go mieszając. Skoro jest to rozwiązanie niedrogie i pozostawiające pole do popisu dla kreatywności, jakie może mieć wady?

Przede wszystkim, nie zawsze udaje się dobrze wymieszać pigment z farbą. W ten sposób na ścianie powstają wyjątkowo nieestetyczne smugi, których nie sposób przykryć. Pigmentu może być też za dużo, a rozjaśnianie farby nie należy do łatwych. Nie takie łatwe jest również wymierzenie ilości pigmentu tak, by otrzymany odcień odpowiadał w pełni oczekiwaniom.

Gotowa farba

Jaki plusy przedstawia więc kupno gotowego produktu, który oferuje sprawdzony producent farb? Przede wszystkim wygodę. Kupiony produkt jest całkowicie gotowy do malowania, nie trzeba go mieszać, obawiając się przy tym o smugi. Łatwe jest też sprawdzić kolor na próbniku, a nawet kupić tester, na przykład z firmy Dulux: https://www.dulux.pl/pl/produkty/dulux-kolory-swiata-tester

Do wad gotowych farb zaliczyć można cenę – to znacznie droższa opcja, niż wybór białej farby i pigmentu. Oferty kolorów, choć szerokie, są także ograniczone – może się tak zdarzyć, że żaden producent farb nie zaoferuje nam wymarzonego odcienia.

Dodaj komentarz