Jak radzić sobie z zapaleniem ucha?

Zapalenie ucha może się przydarzyć każdemu z nas. To proces wyjątkowo bolesny i jeśli jest nieleczony, może prowadzić do poważnych powikłań i konsekwencji dla zdrowia całego naszego organizmu.

Stan zapalny

Sam narząd słuchu składa się z ucha zewnętrznego, a także ucha środkowego i wewnętrznego. Proces zapalny może dotyczyć każdego elementu narządu. Samo schorzenie dotyczyć może każdego. Najczęściej proces zapalny głównie obejmuje przewód słuchowy zewnętrzny i uważa się, że jest wynikiem zniszczenia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje brak wytwarzania ochronnej woskowiny. Tym samym jesteśmy szczególnie narażeni na zapalenie ucha, kiedy dochodzi do uszkodzenia nabłonka, występuje nadmierna wilgotność w środku ucha lub dochodzi do zmiany pH w przewodzie słuchowym. Najczęściej jednak zapalenie dotyka tych osób, które chorują na cukrzycę, mają problem z alergiami, często korzystają z basenów, a do czyszczenia przewodów słuchowych stosują nieodpowiednie przyrządy.

Jak leczyć zapalenie uszu?

Leczenie zapalenia ucha zależy od tego, jak poważny jest nasz stan. Niekiedy wystarczy systematyczne oczyszczania przewodu słuchowego przez lekarza. Czasami występuje potrzeba zastosowania antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych w postaci maści, lub zawiesiny, a w przypadkach ciężkich stosowanie leków doustnie (źródło). W mniej poważnych przypadkach może nam pomóc spray do bólu uszu. Jest on pomocny w typowych problemach z uszami takimi jak ból, infekcje, nadmiar woskowiny i podrażnienia. Jest bardzo bezpieczny oraz skuteczny, a co nie mniej ważne także łatwy w użyciu. Spraye tego typu są wskazane dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia. Ich olbrzymią zaletą jest to, że produkowane są na bazie naturalnych składników. Znajdziemy tam olej z liści oliwki europejskiej, olej sezamowy, wyciąg z palmy Sabałowej, olej z liści murraya Koeniga, olej z liści cynamonu, wyciąg z koralowca Gorgonia oraz olejek miętowy. Spray jest w stanie mocno zredukować ból występujący przy zapaleniu ucha, co pozwala nam nieco złagodzić objawy. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku, kiedy ból ucha nie przechodzi, koniecznie należy udać się po pomoc do lekarza specjalisty. W innym przypadku mogą bowiem pojawić się powikłania, które bezpośrednio zagrażają naszemu zdrowiu.

Dodaj komentarz