Jak wybrać dobry sejf

Kupując sejf do domu, musimy przede wszystkim określić nasze priorytety i zdecydować co będziemy przechowywać w sejfie.

Bardzo ważne jest określenie sposobu zamknięcia sejfy. Istnieję sejfy na klucze i to jest standardowe wyposażenie każdego zamka. Często jednak producenci oferuje nam możliwość wymiany zamka na szyfrowy mechaniczny. Ten typ zamka jest on niezwykle precyzyjny. Trzeba poświęcić wiele czasu, aby wprawić się w obsługę. Dlatego wielu klientów wybiera zamek elektroniczny. Nie wszyscy jednak czują się bezpieczny z tego typu zamkiem i dostrzegają tu potencjalny problem w przypadku braku zasilania.

Sejf może być też bezklasowy lub atestowany. Tu wybór determinuje decyzja, co będzie przechowywane w danym sejfie. Jeżeli ma on być tylko i wyłącznie do użytku domowego powinniśmy zastanowić się nad zakupem sejfu bezklasowego. Są one znacznie tańsze od tych atestowanych, a często są równie dobrej jakości. Należy pamiętać, że to nie atest świadczy o jakości produktu, lecz jego wykonanie.

Powinniśmy też zastanowić się, czy rzeczy, które będą magazynowe w sejfie należy zabezpieczyć bardziej przed włamaniem, czy też na przykład przed działaniem wody lub ognia. Nie wszystkie sejfy mają bowiem identyczne właściwości. O ile każdy sejf zabezpieczy nasze przedmioty na około trzydzieści minut podczas działania ognia, to jeśli nie będzie to sejf ognioodporny, to po tym czasie znajdujące się w środku papiery, nośniki danych czy pieniądze, ulegną po prostu zniszczeniu. Musimy też określić gabaryty i pojemność sejfu. Czy ma być to niewielki sejf ścienny, który jednak ma ograniczoną pojemność i o ile schowamy do niego drobną biżuterię czy pieniądze, to możemy mieć problem z przechowaniem tam na przykład dokumentów lub broni. Czy też na przykład wolnostojąca szafa lub pancerny sejf, który zostanie schowany w naszym gabinecie lub innym pokoju, do którego nie mają wstępu osoby postronne. Być może wolelibyśmy ekskluzywny sejf, który będzie zaprojektowany na wzór zwyczajnego mebla albo też sejf wbudowany w podłogę z dala od wścibskich oczu niepowołanych osób.

Dodaj komentarz