Jakich składników szukać w odżywce do włosów?

Pielęgnacja włosów wymaga regularnego wykorzystywania dobrej jakości kosmetyków, które zostały dopasowane do typu naszych włosów. Inny kosmetyki będzie dobry dla włosów suchych i łamliwych, inny dla tych ze skłonnością do przetłuszczania się, a jeszcze inny, jeśli włosy wypadają lub są po farbowaniu. Ważnym elementem pielęgnacji włosów jest nakładanie odżywki przy każdym myciu. Warto wiedzieć, jakich składników szukać w najlepszych odżywkach do włosów.

Najważniejszy skład

Jeśli przystępujemy świadomie do wyboru najlepszej odżywki dla naszych włosów, musimy wiedzieć, jakie sami mamy potrzeby. Dobra odżywka do włosów powinna zawierać składniki dobroczynnie wpływające na ich strukturę i wygląd. Nie wystarczy, że będzie ona ułatwiać rozczesywanie włosów. Powinna dbać o ich ogólną prezencję oraz zdrowie.

Co ciekawe, od pięciu do siedmiu substancji wymienionych w składzie odżywki decyduje o jej jakości. Na pierwszym miejscu w zdecydowanej większości przypadków znajduje się woda. Na drugim zaś Cetearyl Alcohol, czyli powierzchniowo czynna substancja odpowiadająca za konsystencję odżywki. Dzięki niej kosmetyk jest gęsty, leki, łatwy w aplikacji. To powoduje też, że włosy są nieco natłuszczone. Dlatego, jeśli nasze włosy się mocno przetłuszczają, lepsza będzie odżywka do włosów pozbawiona Cetearyl Alcholu w swoim składzie, choć ciężko będzie ją znaleźć.

Jakich składników szukać w odżywce do włosów

Cenne składniki w odżywkach

W dobrej odżywce do włosów jak przykładowo Biotebal powinny znaleźć się oleje, proteiny, ceramidy, ekstrakty roślinne, parafina, silikony, emolienty i substancje nawilżające, nazywane humektantami. Na pewno doskonałe są odżywki do włosów zawierające na jednych z pierwszych miejsc w składzie np. oleje naturalne, w tym bezcenny dla urody olej arganowy. Jeśli znajduje się on na dalekich miejscach w składzie odżywki, nie będzie odpowiadał za kompleksowe działanie kosmetyku. Gliceryna, silikony i parafina obecna w składzie odżywki zapewniają włosom odpowiednią ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Świetnie sprawdzają się odżywki proteinowe, czyli regenerujące zniszczone włosy i humektantowe, czyli nawilżające włosy suche i łamliwe. Humektanty są substancjami zatrzymującymi wilgoć, np. będzie to gliceryna czy olej awokado. Ich obecność w odżywce do włosów powoduje, że są one lepiej nawilżone, włosy nie puszą się i mają mniejszą skłonność do łamania. Odżywki proteinowe mają za zadanie kompleksowo regenerować strukturę włosa, czyli uzupełniać w nim keratynę i kolagen. W proteinowych odżywkach można znaleźć też ceramidy, tj. tłuszcze, które są naturalnym spoiwem dla rozchylonych nadmiernie łusek naszych włosów. Ceramidy są obecne m.in. w pestkach winogron i w nasionach bawełny.

Czego nie powinien zawierać kosmetyk?

Całkiem słusznie świadome konsumentki przy wyborze odżywki do włosów starają się znaleźć taki kosmetyk, który nie zawiera SLS-ów. W przypadku jednak, gdy znajdują się one pod koniec składu, taką odżywkę można wybrać bez obaw. Najważniejsze to balans składników o dobroczynnym składzie i ich przewaga nad innymi, potencjalnie szkodliwymi.

Dodaj komentarz