Jakie rękawice wybrać na górskie wycieczki?

Na wycieczki w góry, zwłaszcza te wysokie, rękawice powinno zabierać się nawet latem. Pojawia się jednak pytanie: jakie rękawice wybrać?

Rękawice polarowe

Cienkie rękawice uszyte na przykład z Polartecu sprawdzą się jesienią oraz zimą, ale tylko wtedy, kiedy pogoda jest bezwietrzna, sucha i panują niezbyt niskie temperatury. Rękawice uszyte z cienkiego materiału polarowego mogą nam posłużyć także w czasie bardziej mroźnych dni. Wtedy jednak stosujemy je jako dodatkowe rękawice. Można je wówczas zakładać do rękawic membranowych.

Rękawice typu softshell

Zbliżone do tych polarowych. W odróżnieniu jednak od nich można je nosić także w czasie wietrznej pogody. Ten typ rękawic ma dodatkową warstwę uszytą z warstwy durable water repellent. Warstwa ta jest wodoodporna, dlatego też można je nosić także podczas deszczu lub opadów śniegu. Rękawice typu softshell sprawdzają się w niezbyt mroźne dni. Jeżeli poszukujemy rękawic do jazdy na nartach, wybierzmy model, który po wewnętrznej stronie ma wszyte wstawki z silikonu lub ze skóry.

Rękawice membranowe

Są to rękawice, które idealnie nadają się do wędrówki, czy jazdy na nartach nawet w mroźne dni. W sklepach rękawice te dostępne są w dwóch wersjach: dwupalczaste (tak zwane łapawice) oraz pięciopalczaste. Chronią one nie tylko przed niskimi temperaturami, ale także przed wiatrem i wilgocią. Osoby, które chcą jeszcze bardziej chronić swoje dłonie przed zmarznięciem, mogą nosić rękawice membranowe z cienkimi rękawiczkami uszytymi z cienkiego materiału polarowego.

Jak dbać o rękawice?

Odpowiednio pielęgnowane rękawice będą nam służyć bardzo długo. Po powrocie z górskich wypraw należy je więc uprać w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do prania. Rękawice pierzemy ręcznie. Rękawice membranowe po upraniu warto zaimpregnować. W sklepach z odzieżą sportową dostępne są impregnaty przeznaczone specjalnie do rękawic membranowych. Wszystkie rodzaje rękawic suszymy z dala od źródeł ciepła.

W okresie jesienno-zimowym rękawice to nieodzowny element wyposażenia każdego rozsądnego turysty.

Dodaj komentarz