Jakie są zalety i wady Internetu?

Jakie są zalety i wady Internetu?Globalna sieć komputerowa służy do przekazywania informacji, ułatwia także komunikowanie się pomiędzy ludźmi na duże odległości. Internet ma zarówno zalety, jak i wady.

Zalety korzystania z Internetu

Szeroki i bardzo szybki dostęp do informacji to największa zaleta Internetu. Na stronach internetowych znajdziemy informacje chyba z każdej dziedziny życia. Znajdziemy w sieci poważne naukowe publikacje, jak również informacje pochodzące od samych internautów. O ile te pierwsze są wiarygodne, o tyle te drugie niekoniecznie zasługują na to, aby ich w pełni zaufać. W sieci funkcjonują także biblioteki ze zbiorami nierzadko bardziej bogatymi niż te tradycyjne. Internet umożliwia także lub ułatwia komunikowanie się między ludźmi. Dzięki sieci można się porozumieć z każdą osobą niezależnie od tego w jakim zakątku świata się znajduje. Internet oferuje bowiem szereg bardzo różnych komunikatorów począwszy od bardzo prostych do mocno zaawansowanych. Medium to umożliwia także reklamowanie firm i świadczonych usług. Może też służyć promowaniu swojej własnej osoby. Sposobów internetowej reklamy jest bardzo wiele, daje on znacznie więcej możliwości reklamowania niż formy tradycyjne. Za pośrednictwem sieci można dzisiaj także pracować.

Wady korzystania z sieci

Jeżeli nie umiemy w sposób rozsądny korzystać z Internetu okazuje się, że niesie on ze sobą także pewne zagrożenia. Nie ma bowiem żadnego produktu, który nie byłby pozbawiony wad. Największą wadą Internetu jest możliwość zamieszczania w nim treści, które łamią prawo. Chodzi tutaj przede wszystkim o bardzo łatwy dostęp do pornografii. Internet zaburza także prawidłowe kontakty międzyludzkie. Wielu internautów znacznie lepiej kontaktuje się z innymi rozsyłając im e-maile niż prowadząc dialog w cztery oczy. Dzisiaj coraz częściej wśród rodzajów uzależnień wymieniane jest także uzależnienie od Internetu.

Internet ma bardzo wiele zalet. Musimy jednak nauczyć się korzystać z niego rozsądnie, aby uniknąć zagrożeń, które płyną z jego strony.

Dodaj komentarz