List do św. Mikołaja

List do św. MikołajaLubimy celebrować święta. Obojętnie, czy to święta państwowe, czy święta kościelne jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Na okres świąt cieszą się i dorośli i dzieci. Jedni, bo nie muszą zazwyczaj pracować w ten dzień, a drudzy, bo czeka je zabawa a niekiedy i prezenty.

Najbardziej celebrujemy duże święta kościelne. Na długi czas przedtem zaczynają się przygotowania. Przy świętach Wielkanocnych nie jest to aż tak widoczne, ale okres przedświąteczny Bożego Narodzenia to czas niecierpliwego wyczekiwania.

Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich

Boże Narodzenie najbardziej uroczyście obchodzone jest w krajach z przeważającą liczbą wyznawców religii chrześcijańskiej. Chrześcijanie traktują Boże Narodzenie jako jedno z najważniejszych świąt kościelnych, a obchodzone jest od czwartego wieku naszej ery. Data obchodzenia tych świąt jest stała, została ustalona przez władze kościelne w Rzymie.

Brodaty symbol świąt

Część chrześcijan celebruje tylko jeden dzień, a mianowicie 25 grudnia, natomiast katolicy, prawosławni i grekokatolicy obchodzą praktycznie 3 dni na które składają się Wigilia, pierwszy i drugi dzień świąt.
Z Bożym Narodzeniem wiążą się miłe obrzędy. Strojona jest w domu choinka, ulice zostają ozdobione świątecznymi motywami, w sklepach ustawiane są dekoracje. Na długo przed właściwym czasem, dzieci piszą listy do Mikołaja, w których zapewniają że były przez cały rok grzeczne i proszą o wymarzone prezenty. Listy te oczywiście są przechwytywane przez rodziców, dzięki czemu mogą swoim pociechom sprawić wyczekiwany prezent, chowając się pod postacią świętego Mikołaja. Postać Mikołaja w każdym kraju jest wyobrażana podobnie, jako dobroduszna osoba, ubrana w czerwony strój obszyty białym futrem. Święty Mikołaj przynosi prezenty ( tutaj adres św mikołaja ), w zależności od religii albo w Wigilię, albo w pierwszy dzień Świąt.

Pisanie listów przez dzieci, stało się tak powszechne, że wiele sklepów, firm, producentów zabawek i innych różnych instytucji, na długo przed świętami urządza konkursy. Nagrodami w tych konkursach, za napisanie najpiękniejszego listu do Mikołaja, są przeważnie zabawki, czasami słodycze. Dzieci, które nie wygrają głównej nagrody otrzymują nagrody pocieszenia.

Zachęcajmy dzieci do podtrzymywania takiej tradycji, bo sam okres świąteczny bardzo zbliża rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *