Lokata bankowa długoterminowa

Lokata bankowa jest niezwykle popularną formą oszczędzania. Szczególnie lubią ja osoby ceniące sobie poczucie bezpieczeństwa finansowego i jasne reguły. Lokaty bankowe mogą być krótkoterminowe i długoterminowe. Warto wiedzieć przed założeniem lokaty, czym różnią się one między sobą.

Decydując się na założenie lokaty, możesz wybrać wariant na miesiąc, dwa lub kilka. Jeśli jednak postanowisz zamrozić pieniądze na dwanaście miesięcy lub więcej, wówczas mówimy o lokacie długoterminowej. Większość tego typu lokat nie przekracza trzech lat, ale istnieją też negocjowane indywidualnie lokaty, które trwają nawet do dziesięciu lat. Zazwyczaj oprocentowanie tego typu lokat jest wyższe niż w przypadku lokat krótkoterminowych. To praktyka dość zrozumiała, bo bank dłużej przetrzymując nasze pieniądze, jest w stanie na nich więcej zarobić. To, co pozostaje w gestii naszej decyzji to czy lokaty bankowe będą oparte na oprocentowaniu stałym, czy też zmiennym. Większość klientów banków zdecydowanie preferuje oprocentowanie stałe z racji tego, że już przy zakładaniu lokaty, wiedzą oni, jaką kwotę otrzymają na koniec. Jednak musimy pamiętać, że stałość oprocentowania może jednak okazać się zarówno zaletą, jak i wadą. Jeśli stopy procentowe spadną, wówczas nie martwisz się, że jesteś na straconej pozycji, w odwrotnym przypadku jednak musisz pogodzić się z faktem, że mogłeś zarobić więcej, sprytnie operując gotówką. W przypadku ulokowania dużej sumy pieniędzy nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu mogą odgrywać tu rolę.

Przy zakładaniu lokaty warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób następuje kapitalizacja odsetek. Niektóre oferty zakładają kapitalizację na samym końcu trwania lokaty, wobec czego na Twój zarobek pracuje tylko podstawowa kwota. Jeżeli zaś odsetki kapitalizowane są cyklicznie, na przykład co miesiąc, w każdym kolejnym miesiącu kwota bazowa jest wyższa, a to wiąże się z lepszym zarobkiem. Najbardziej korzystnym w tym ujęciu rodzajem lokaty jest tak zwana lokata rentierska.

Dodaj komentarz