Pędzle do makijażu – podstawowe błędy w pielęgnacji

Makijaż wykonany przy pomocy profesjonalnych pędzli może być naprawdę piękny, niczym z atelier wizażysty. Dobre akcesoria nie są tanie – szczególnie świetnej jakości pędzle do makijażu. Gdy już uda się skompletować niezbędny zestaw, trzeba o nie dobrze dbać. Regularne mycie, odpowiednie suszenie i przechowywanie sprawia, że akcesoria mogą służyć nam nawet latami. Dlaczego pielęgnacja pędzli jest tak ważna i jakich błędów trzeba unikać?

Pędzle do makijażu – dlaczego pielęgnacja jest ważna?

Przede wszystkim ze względu na higienę. Na pędzlach osiada kurz, ale też stare resztki kosmetyków, łój, bakterie i inne zanieczyszczenia. Nietrudno z każdym kolejnym użyciem rozprowadzać je po skórze, powodując pogorszenie jej stanu lub zaostrzenie istniejących zmian skórnych.

Drugą kwestią jest żywotność przedmiotów. Pędzle do makijażu, nawet najlepiej wykonane, muszą co jakiś czas zostać oczyszczone. W przeciwnym razie ich włosie zacznie się rozwarstwiać i odkształcać, a one same stracą swoje właściwości.

Podstawowe błędy, które niszczą pędzle do makijażu

Istnieje kilka często popełnianych błędów, które sprawiają, że mycie i suszenie niszczy pędzle, zamiast przedłużać ich trwałość.

Stosowanie silnych detergentów

Produkty na bazie spirytusu, płyn do mycia naczyń czy proszek do prania nie są najlepszym detergentem do mycia pędzli. Świetnie nadaje się do tego łagodny szampon do włosów dla dzieci.

Moczenie trzonka i rączki

Zwykle są połączone klejem, który pod wpływem wody rozpuszcza się i słabnie. Rączka może z czasem odpaść.

Suszenie suszarką lub na kaloryferzeTaki sposób na przyspieszenie suszenia prędzej nieodwracalnie zniszczy pędzle do makijażu niż sprawi, że będą szybciej gotowe do użycia. Wysoka temperatura topi syntetyczne włókna i osłabia naturalne. Dlatego najlepiej jest po prostu pozwolić pędzlom wyschnąć.

Tarcie i wyżymanie pędzli po umyciuPoważny błąd, który sprawia, że pędzle do makijażu tracą swój kształt, włosie łamie się i przestaje spełniać swoje funkcje. Pocieranie pędzli o ręcznik i wykręcanie to naprawdę zły pomysł.

Dodaj komentarz