Pomiar ciśnienia w przemyśle i przetworniki ciśnienia

Prawidłowe działanie wielu sprzętów i urządzeń wykorzystywanych przez przemysł zależy od tego, czy ciśnienie utrzymuje się w nich na właściwym poziomie. Wartością mierzoną nie tylko w przemyśle wyjątkowo często jest ciśnienie. Barometr, którym mierzy się ciśnienie atmosferyczne w przemyśle jest urządzeniem nieprzydatnym. Przemysł wykorzystuje przetworniki ciśnienia.

W jakich systemach wykorzystywany jest przetwornik ciśnienia?

Przetwornik ciśnienia wykorzystuje wiele branż, między innymi gospodarka wodna i ciepłownictwo. Z uwagi na to, że bardzo często warunki, w których pracują przetworniki są bardzo trudne niezbędne jest umieszczenie ich w obudowie z nierdzewnej i kwasoodpornej stali. Do tego wiele z nich ma zabezpieczenia przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Przetworniki ciśnienia wykorzystywane są do pomiaru ciśnienia w urządzaniach hydraulicznych, pneumatycznych, rurociągach. Stosowane są więc w systemach, których działanie oparte jest na sprężonym gazie, oleju albo powietrzu.

Rodzaje stosowanych przetworników ciśnienia

Elementem, który w przetworniku ciśnienia odgrywa najważniejszą rolę jest czujnik pomiarowy. Może on działać na różnych zasadach; w zależności od tego, jak działa na rynku można wyróżnić kilka rodzajów przetworników ciśnienia. Są to przetworniki:

  • cieczowe nazywane także hydrostatycznymi;
  • parametryczne;
  • sprężyste;
  • tłokowe.

W przemyśle wykorzystywane są modele bardziej zaawansowane, które zbudowane są z przetwornika i czujnika. W jeszcze bardziej zaawansowanych modelach stosowany jest także miernik. Wyjątkowo precyzyjnych pomiarów ciśnienia można dokonać stosują przetworniki ciśnienia elektroniczne. Zakres pomiarów jest bardzo szeroki. Tam, gdzie zachodzi konieczność dokonania niezwykle precyzyjnych pomiarów, gdzie istnieje ryzyko bardzo dużych przeciążeń stosowane są przetworniki ciśnienia ceramiczne.

Przetworniki ciśnienia są niezbędne w wielu instalacjach wykorzystywanych w przemyśle. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie wartości ciśnienia co przekłada się na poprawną pracę wielu systemów przemysłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *