Skandynawski pomysł na aranżację mieszkania

Skandynawski styl aranżacji wnętrz powstał na północy Europy, gdzie panuje subpolarny klimat. Długie zimowe wieczory i poranki sprawiły, że ludzie zaczęli urządzać swoje mieszkania, tak aby były jasne, przestronne, pełne światła.


Ściany najczęściej malujemy białą matową farbą lub z niewielką domieszką szarego, bądź écru. Rozjaśnione wnętrza sprawiają wrażenie większych. Często rezygnujemy z firan czy zasłon, ponieważ nasze mieszkanie jest wówczas pełne światła. Wybieramy meble wykonane z drewna w kolorach naturalnym, białym lub czarnym. Stoły, szafy, krzesła są pełne prostoty, lekkości. Wyróżniają się funkcjonalnością. Dbamy o elementy dekoracyjne, które nadają naszemu mieszkaniu indywidualnego charakteru.

Podkreśl charakter wnętrza

Skandynawski pomysł na aranżację mieszkaniaJeśli chodzi o dodatki, są one przede wszystkim praktyczne, niezbyt liczne i kolorowe. Żółty, niebieski, zielony, czasem czerwony skutecznie przełamują surowość jasnego wnętrza. Liczne poduszki, puszyste pledy, duża ilość ramek, zdjęć, obrazków, które w oryginalny sposób zdobią nasze mieszkanie – to charakterystyczne ozdoby. Na ścianach możemy również wieszać trofea, na przykład poroża. Pomieszczenia domu ozdabiamy świecznikami i wiklinowymi koszami. Modny jest obecnie eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów, szczególnie zestawianie starszych i współczesnych mebli i dodatków. Fotel w stylu vintage w odpowiedniej kolorystyce prezentuje się wyśmienicie przy nowoczesnych meblach i industrialnej lampie czy metalowej szafce. Możemy dobierać dekorację wykonaną z ekologicznych materiałów, na przykład z drewnianych skrzynek i palet.

Po pierwsze naturalność

W stylu skandynawskim prawie wszystkie elementy naszego mieszkania wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, szkło, bawełna, len, pledy o grubym splocie, szorstkie tkaniny, wiklina i juta. Najlepiej prezentują się podłogi wykonane z drewna, na przykład z bielonych, dosyć szerokich desek o widocznych słojach. Zaletą stylu skandynawskiego jest możliwość dokonywania zmian umeblowania, dodatków, aranżacji naszego mieszkania bez dodatkowych kosztów. Białe ściany pozwalają na harmonijne wyeksponowanie kolorystycznych dodatków.
Przeczytaj też: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/skandynawski-styl-w-twoim-domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *