Sztuka nagradzania pracowników

Pracownicy lubią być nagradzani i większego znaczenia nie ma dla nich wcale to, czy są to nagrody symboliczne, czy też naprawdę imponujące. Nie oznacza to jednak, że każda ich forma jest mile widziana. Zatrudnieni szybko orientują się, że firma chce na nich zaoszczędzić, potrafią też długo pamiętać nagrody niskiej jakości albo takie, które nie odpowiadały ich potrzebom. Jak zatem nagradzać podwładnych, by przynosiło to odpowiednie skutki?

Określ cele

W pierwszej kolejności pracodawca powinien zastanowić się nad tym, czemu służyć mają nagrody przygotowywane z myślą o podwładnych. Każda firma motywuje przecież swój personel w nieco innym celu, a tym samym powinna dobierać także odpowiednie środki służące jego realizacji.

Jeśli zatem nagrody mają wspierać umiejętności pracowników, dobrze jest pomyśleć o zorganizowaniu im kursów i szkoleń. Co ważne, nie muszą być one wcale związane ściśle z wykonywaną pracą. Często organizuje się szkolenia i inne formy aktywności pracowniczej nawiązujące przede wszystkim do pasji osób znajdujących zatrudnienie w firmie. Może się wydawać, że takie rozwiązanie nie ma bezpośredniego przełożenia na wykonywanie przez nich swoich obowiązków, tymczasem okazuje się, że jest inaczej. Osoby nagradzane w taki sposób stają się bardziej kreatywne, odczuwają przy tym silniejszy związek ze swoim pracodawcą, jako firmą, która umożliwia im rozwój.

Inaczej jest wówczas, gdy nagrody dla pracowników mają wzmocnić ich zasoby finansowe

Oczywiście, premia nie jest tu wcale jedynym rozwiązaniem. Coraz częściej mamy do czynienia także bonami podarunkowymi, kartami przedpłaconymi czy kartami sportowymi, cenionymi przez zatrudnionych, a jednocześnie bardzo wygodnymi z punktu widzenia pracodawców, którzy coraz chętniej korzystają z ofert firm takich jak Edenred. Tego rodzaju nagrody cieszą się szczególną popularnością tuż przed świętami, można jednak z powodzeniem wręczać je także z innych okazji. To znakomity pomysł zarówno wówczas, gdy chce się zatrudnić wszystkich, jak i jedynie wybranych pracowników, tych choćby, którzy wykazują się dużym zaangażowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *