Zakup i sprzedaż dzieł sztuki bez tajemnic

Bez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani sprzedażą dzieła sztuki, czy też wejściem w jego posiadanie, musimy pamiętać o tym, że nie każdy sposób na osiągnięcie tego celu jest tak samo dobry. Jeśli więc nie chcemy zostać oszukani, powinniśmy jak najszybciej zapomnieć o klasycznych aukcjach internetowych. Trudno też liczyć na to, że godziwą cenę za obraz lub rzeźbę zaproponuje nam lokalny antykwariat zwłaszcza, jeśli nie będziemy mieli tyle szczęścia, aby natrafić na taki, który zajmuje się obrotem dzieł sztuki. Jak zatem zrealizować transakcję i mieć pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Aukcje w domach aukcyjnych

Obecnie obrotem dziełami sztuki zajmują się przede wszystkim domy aukcyjne (link) i to właśnie one powinny znaleźć się w centrum naszego zainteresowania. Już sama informacja o tym, że możemy korzystać z ich usług jest odbierana przez wiele osób jako zaskakująca. Wynika to przede wszystkim z tego, że domy aukcyjne nie od zawsze kojarzyły się z miejscami przeznaczonymi dla każdego. Aukcje dzieł sztuki przez lata funkcjonowały w świadomości wielu osób jako propozycje skierowane przede wszystkim do profesjonalistów, a co za tym idzie – niedostępne dla osób, które nie dysponują dziełami najwyższej jakości. Dziś jednak mamy do czynienia ze spektakularnymi zmianami, które sprawiają, że nasze postrzeganie domów aukcyjnych może zostać zweryfikowane.

Jak znaleźć dom aukcyjny

Oczywiście, nim wystawimy dzieło sztuki na aukcji lub zaczniemy przygotowywać się do jego zakupu, musimy przeanalizować oferty, jakie otwierają się przed nami. Znalezienie dobrego domu aukcyjnego nie powinno być jednak trudne. Te najbardziej znane są często opisywane zarówno w prasie branżowej, jak i na forach internetowych, same opisy ich działalności mogą przy tym ułatwić nam odpowiedź na pytanie o to, czy ich oferta będzie nam odpowiadać. Z pomocą przychodzą także sami pracownicy wspomnianych instytucji chętnie podpowiadający, na jaki rodzaj współpracy najlepiej jest się zdecydować i gdzie szukać wsparcia.

Dodaj komentarz